Tłumienie dźwięków uderzeniowych & Materiał podkładowy do laminatu, parkietu i winylu

Zalety mat wyciszających wineo

 • Wykonane z naturalnie występujących składników, takich jak piasek czy olej rzepakowy/rycynowy
 • Bez rozpuszczalników, bez odparowywania substancji szkodliwych
 • Zwiększają komfort życia
 • Redukują odgłos chodzenia i dźwięk uderzeniowy
 • Wyrównują niewielkie nierówności podłoża
 • Idealne do połączenia z ogrzewaniem podłogowym
 • Szczególnie trwałe, odporne i stabilne wymiarowo
 • Dostępne jako podkład pod laminat i parkiet lub pod elastyczne pokrycia podłogowe, takie jak podłogi winylowe i biopodłogi PURLINE

Czym jest tłumienie dźwięków uderzeniowych?

Głośne kroki na podłodze laminowanej lub parkiecie nie tylko przeszkadzają sąsiadom, ale także wprowadzają niepotrzebny niepokój do własnych czterech ścian. Aby temu przeciwdziałać, istnieją wykładziny podłogowe ze zintegrowanymi podkładami. W większości przypadków są to jednak rozwiązania uniwersalne, które rzadko są dostosowane do specjalnych potrzeb czy wymagań. Alternatywnie, dla twardych wykładzin podłogowych, takich jak laminat lub parkiet, a także dla elastycznych podłóg winylowych, układa się oddzielnie maty podkładowe.

Dobry podkład może znacznie ograniczyć odgłosy uderzeń i kroków w przypadku laminatu. Elastyczne podłogi winylowe mają lepsze właściwości akustyczne niż twarde pokrycia podłogowe, lecz dodatkowa redukcja dźwięku jest nadal możliwa i ma sens. W połączeniu z podłogami laminowanymi, parkietami lub podłogami elastycznymi, odgłosy uderzeń i kroków są trwale zredukowane, co znacznie zwiększa poczucie komfortu we własnych czterech ścianach.

Z czego wykonane są różne rodzaje mat wyciszających?

Podkłady izolacyjne z poliuretanu (PU)

Podkłady izolacyjne wykonane z poliuretanu są idealne dla podłóg ogrzewanych. Dzięki niskiemu współczynnikowi oporu ciepła szczególnie dobrze przepuszczają ciepło, np. z ogrzewania podłogowego. Dzięki temu pomieszczenie szybko się nagrzewa, zmniejsza się zużycie energii, a wraz z nim koszty ogrzewania. Poliuretanowe maty podkładowe są duroplastem, łatwo wracają do pierwotnego kształtu i charakteryzują sie dużą wytrzymałością na ściskanie. 
Maty PU od wineo są wykonane ze zrównoważonego, organicznego poliuretanu (ecuran).

PU maty tłumiące dźwięk Zalety w skrócie

 • Zrównoważone
 • Odporne
 • Bardzo dobre parametry dźwięku uderzenia i chodzenia
 • Optymalny powrót do pierwotnego kształtu
 • Bardzo wysoka wytrzymałość na nacisk
 • Długotrwała wydajność

Podkłady izolacyjne z polietylenu (PE)

Jako podkład izolacyjny do podłóg laminowanych i parkietów, pianka polietylenowa oferuje dobrą redukcję dźwięków uderzeniowych i chodzenia oraz nadaje się (warunkowo) do stosowania na podłogach ogrzewanych. Pod względem cenowym i technologicznym folia paroizolacyjna PE jest w średnim przedziale cenowym.

Izolacja od dźwięków uderzeniowych PE Zalety w skrócie

 • Korzystne
 • Lepsze wartości akustyczne niż w przypadku lekkich pianek/XPS
 • Zapobiega powstawaniu wilgoci
 • Folia paroizolacyjna PE od wineo posiada certyfikat B2

Podkłady izolacyjne z polistyrenu (XPS/EPS)

Powszechny materiał izolacyjny, który jest również stosowany do tłumienia dźwięków uderzeniowych. Polistyren ekspandowany (EPS, także: styropian) jest lekki, ale łatwo się kompresuje (np. pod ciężkimi meblami). Polistyren ekstrudowany (XPS) izoluje nieco słabiej, ale jest twardszy. Pod podłogą z laminatu lub parkietu, maty XPS redukują odgłosy chodzenia i uderzeń, zapewniając jednocześnie dobrą izolację.

Izolacja od dźwięków uderzeniowych XPS/EPS Zalety w skrócie

 • Rozwiązanie korzystne cenowo
 • Izolacja cieplna
 • Dobra redukcja dźwięków kroków i uderzeniowych
 • (warunkowo) nadaje się do ogrzewania podłogowego

Płyty izolacyjne z włókien drewnianych

Płyty pilśniowe, które mają wysoki współczynnik oporu ciepła, są produkowane z (resztek) drewna, trocin i roślin zawierających włókna drzewne. Oznacza to: dobrze izolują i są idealne do ocieplania - ale nie nadają się na podłogi z ogrzewaniem podłogowym.

Płyty izolacyjne z włókna drzewnego Zalety w skrócie

 • Doskonała izolacja termiczna
 • Wysoka wytrzymałość
 • Trwale dobre właściwości w zakresie dźwięku uderzenia
 • Dobre wyrównanie wysokości

Rozwiązania w zakresie izolacji dźwięku uderzeniowego dla wykładzin podłogowych wineo

Tłumienie dźwięków uderzeniowych dla biodpodłóg PURLINE

Do montażu biopodłóg PURLINE na click oferujemy odpowiednią matę podkładową silentCOMFORT i silentRIGID jako odpowiednie podkłady izolacyjne. Dzięki lekko przyczepnej powierzchni wykładzina nie może się już ślizgać, a tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo. Mata podkładowa służy jednocześnie jako izolacja od dźwięków uderzeniowych dla kroków i dźwięków w pomieszczeniu. 

Jako odpowiedni podkład izolacyjny przy montażu biopodłóg PURLINE lub podobnych elastycznych wykładzin podłogowych przeznaczonych do klejenia, oferujemy matę silentPREMIUM. Podkład izolacyjny jest wyjątkowy wśród suchych klejów, ponieważ jednocześnie redukuje odgłosy kroków i uderzenia. Zapewnia to doskonałą ochronę przed dźwiękiem uderzeniowym. Mata podkładowa pokazuje swoje zalety zwłaszcza w sektorze renowacji. Dzieje się tak dlatego, że matę podkładową można układać na istniejących podłogach.

Tłumienie dźwięków uderzeniowych dla podłóg laminowanych

Jeśli chcesz położyć podłogę laminowaną, potrzebujesz również odpowiedniej izolacji od dźwięków uderzeniowych. Pod laminat oferujemy podkład w postaci maty soundPROTECT. Tworzy ona połączenie z podłożem i przejmuje ważne funkcje, takie jak wyrównywanie punktowych nierówności. Ponadto podkłady pod laminat chronią cały system przed codziennymi obciążeniami i stanowią dodatkową izolację od dźwięków uderzeniowych, która poprawia odgłosy chodzenia i kroków.

Dla podłoży mineralnych odpowiednia jest nasza wersja SD, która posiada zintegrowaną paroizolację. Oznacza to, że nie trzeba montować dodatkowej paroizolacji z PE co oszczędza jeden etap pracy przy układaniu podłogi.

Tłumienie dźwięków uderzeniowych dla parkietu

Nasze maty wyciszające soundPROTECT mogą być stosowane również pod parkietem. Również tutaj jako podkład parkietowy tworzy połączenie z podłożem i przejmuje ważne funkcje, jak np. wyrównywanie punktowych nierówności. Ponadto mata ta chroni cały system przed codziennymi naprężeniami i jest dodatkową izolacją od dźwięków uderzeniowych, która poprawia odgłosy chodzenia i kroków.

Ponieważ parkiet lub drewno ma większą odporność na przenikanie ciepła niż inne pokrycia podłogowe, w każdym przypadku zaleca się stosowanie podkładu z PU. Ze względu na bardzo niski opór przenikania ciepła naszej maty akustycznej możemy zagwarantować, że maksymalny dopuszczalny współczynnik oporu ciepła R wynoszący 0,15m²K/W nie zostanie przekroczony, nawet w połączeniu z parkietem.

Tłumienie dźwięków uderzeniowych dla (sztywnych) podłóg winylowych Rigid.

Dzięki naszym izolacjom od dźwięków uderzeniowych silentCOMFORT i silentRIGID oferujemy odpowiednie maty podkładowe do montażu w systemie pływającym podłóg winylowych lub elastycznych wykładzin na click. Dzięki wysokiej stabilności na nacisk połączenie zamków na click jest chronione i zapobiega się jego wypinaniu nawet przy najwyższych i najbardziej trwałych obciążeniach dynamicznych. Ponadto nasze podkłady ze względu na niski współczynnik oporu ciepła nadają się idealnie do połączenia z ogrzewaniem podłogowym.

Dzięki macie silentRIGID mamy w naszym asortymencie podkład od dźwięków uderzeniowych, który został opracowany specjalnie dla podłóg Rigid. Podłogi Rigid ze względu na swoją sztywność i kruchość są bardzo podatne na uszkodzenia połączeń (zamków), szczególnie w przypadku obciążenia przez kółka krzeseł. Nasz silentRIGID został opracowany z myślą o szczególnych właściwościach paneli podłogowych Rigid. Dzięki bardzo wysokiej wytrzymałości na nacisk zapewnia, że podłoga nie poddaje się, zapobiegając w ten sposób pęknięciom profilu i niwelując jeszcze niewielkie nierówności podłoża.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące tłumienia dźwięków uderzeniowych

Podkład wyciszający, mata izolująca od dźwięków uderzeniowych: każdy, kto instaluje podłogę laminowaną lub elastyczną, prędzej czy później natknie się na te terminy. Oznacza to cienką warstwę izolacyjną pomiędzy podłożem a wykładziną podłogową. Wybór jest ogromny i czasami popycha nawet profesjonalistów do granic możliwości: PU, PE czy raczej włókno drzewne? Czy potrzebna jest paroizolacja? Co muszę wziąć pod uwagę przy ogrzewanych podłogach? Czy redukcja dźwięku uderzenia jest wystarczająca? I - ręka na sercu - czy mata jest w ogóle potrzebna?

My dostarczamy odpowiedzi.

Czy można zamontować podłogę bez mat tłumiących dźwięk uderzeniowy?

Wykładzina podłogowa i podkład izolacyjny tworzą system podłogowy, który w odpowiednim zestawieniu idealnie pasuje do pomieszczenia i jego przeznaczenia. Izolacja od dźwięków uderzeniowych redukuje odgłosy chodzenia, wyrównuje drobne nierówności i tym samym ułatwia przygotowanie podłoża.
Ponadto dobra izolacja od dźwięków uderzeniowych chroni podłogę i przedłuża jej żywotność.

Tłumienie dźwięku uderzeniowego - Jakie wartości są ważne?

Moc dźwięków  mierzona jest w decybelach (dB). Na akustykę pomieszczenia wpływają dwie składowe: dźwięk uderzeniowy i odgłos uderzeń. Odgłos chodzenia to dźwięk, np. kroków, który słychać w samym pomieszczeniu. Dźwięk uderzeniowy to dźwięk przenoszony do sąsiednich pomieszczeń i podłóg podczas użytkowania podłogi.

Co to jest paroizolacja i dlaczego należy ją stosować?

Paroizolacja to cienka folia PE, którą układa się pod wykładziną podłogową.
Paroizolacja powinna być stosowana w celu zapobiegania wydzielaniu się wilgoci resztkowej na podłożach mineralnych, np. jastrychach. Paroizolacja nie nadaje się do podłoży niemineralnych, np. drewna.

Co dokładnie oznacza współczynnik oporu ciepła?

Współczynnik oporu ciepła wskazuje, jak dobrze dany materiał izoluje.
Jednostką miary jest (m²K) / W (metry kwadratowe Kelvina na Wat).

Jakie maty do podłóg montowanych w systemie pływającym?

Do montażu w systemie pływającym  podłóg twardych, takich jak laminat lub parkiet, zalecamy podkład pod laminat soundPROTECT. 

Do montażu w systemie pływającym podłóg elastycznych, takich jak podłogi winylowe lub biopodłogi PURLINE, zalecamy matę wyciszającą silentCOMFORT.

Jakie maty wyciszające do podłóg klejonych?

Do montażu w systemie pływającym elastycznych wykładzin podłogowych przeznaczonych do klejenia, takich jak podłogi winylowe lub biopodłogi PURLINE, oferujemy matę silentPREMIUM. 

Do montażu klejonego podłóg elastycznych polecamy matę silentPLUS.

Nasze zalecenia dotyczące produktów w zakresie tłumienia dźwięku uderzeniowego

wineo Trittschalldämmung silentCOMFORT für elastische Bodenbeläge zum Klicken verlegen Unterlagsmaterial für Vinylboden Unterlagsmatte Dämmmatte Dämmunterlage
Więcej informacji

silentCOMFORT

Do elastycznych podłóg na click

silentCOMFORT to doskonałe tłumienie dźwięku uderzeniowego dla elastycznych podłóg winylowych i biopodłóg PURLINE na click.

wineo Trittschalldämmung silentRIGID für rigide Bodenbeläge zum Klicken verlegen Unterlagsmaterial für RIgid-Vinyl Unterlagsmatte Dämmmatte Dämmunterlage
Więcej informacji

silentRIGID

Do sztywnych podłóg winylowych Rigid na click

Właściwe tłumienie dźwięku uderzeniowego dla sztywnych wykładzin podłogowych, takich jak winyl Rigid.

wineo Trittschalldämmung silentPREMIUM für elastische Böden zum Kleben verlegen Vinylboden Unterlagsmaterial Unterlagsmatte Dämmmatte Dämmunterlage
Więcej informacji

silentPREMIUM

Do elastycznych podłóg klejonych do podłoża

Samoprzylepna mata podkładowa do montażu w systemie pływającym elastycznych podłóg do klejenia (np.  winyl do klejenia).

Więcej informacji

soundPROTECT

Do laminatu i parkietu na click

Optymalne tłumienie dźwięku uderzeniowego dla twardych pokryć podłogowych, takich jak laminat i parkiet.

Tłumienie dźwięku uderzeniowego w użyciu - filmy montażowe

silentPREMIUM izolacja od dźwięków uderzeniowych w użyciu

silentRIGID Opis filmu

Tłumienie dźwięku uderzeniowego Pliki do pobrania

Pobierz teraz

KATALOGI

OBEJRZYJ I POBIERZ TERAZ

Pobierz teraz

DANE TECHNICZNE

OBEJRZYJ I POBIERZ TERAZ

Pobierz teraz

INSTRUKCJE MONTAŻU

OBEJRZYJ I POBIERZ TERAZ

maty wineo do izolacji akustycznej i podkładów w skrócie

Zamknij filtry
Brak wyników dla wybranego filtra!
Akcesoria | wineo silentRIGID COMPACT
SilentRIGID COMPACT jest idealnym podkładem do sztywnych podłóg o grubości...
Akcesoria | wineo silentRIGID
Optymalny produkt do układania podłóg Rigid metodą łączenia na click Mata PU...
Akcesoria | wineo soundSTOP 8 m²
Ekspert w izolacji akustycznej. soundSTOP: to specjalna mata podkładowa do...
Akcesoria | Dämmplatte płyta wyrównująca i...
Płyta wineo insulationBOARD z włókna drzewnego Mocna płyta izolacyjna dla...
Akcesoria | wineo PE-foam 30 m², 125my, B2
Wineo PE folia paroizolacyjna 125my, B2 Folia paroizolacyjna jest folią...
Akcesoria | wineo noiseREDUCT SD 16,5 m²
Mata wineo noiseREDUCT SD Prosta mata do redukcji hałasu Cicha, ekonomiczna,...
Akcesoria | wineo soundPROTECT 8 m²
Mata wyciszająca wineo soundPROTECT | 2 mm Uniwersalna z długą żywotnością...
Akcesoria | wineo soundPROTECT SD 8 m²
Mata wyciszająca wineo soundPROTECT SD| 2 mm Uniwersalna z długą żywotnością...
Akcesoria | wineo noiseREDUCT underlay mat 16,5 m²
Mata wineo noiseREDUCT Prosta mata do redukcji hałasu Cicha, ekonomiczna, do...
Akcesoria | wineo soundPROTECT Profi SD 5,5 m²
Mata wyciszająca wineo soundPROTECT PROFI SD| 3 mm Uniwersalna z długą...
Akcesoria | wineo silentPLUS
Mata wineo silentPLUS Jeszcze bardziej cicha do klejenia całej powierzchni...
Akcesoria | wineo noisePROTECT 15 m²
Mata wineo noisePROTECT Niezawodna ochrona przed hałasem Cicha, ekonomiczna,...
1 2 Od 2
1 2 Od 2